Jak przygotować się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

Jak przygotować się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

https://irsupadlosci.pl/wp-content/themes/blade/images/empty/thumbnail.jpg 150 150 IRSupadlosci IRSupadlosci https://irsupadlosci.pl/wp-content/themes/blade/images/empty/thumbnail.jpg

Często w praktyce zawodowej spotykamy się z zapytaniami klientów dotyczącymi sposobu przygotowania do ogłoszenia upadłości. W szczególności otrzymujemy pytania dotyczące niezbędnych dokumentów, a także informacji jakie należy zdobyć celem przedstawienia w sądzie i uzyskania satysfakcjonującego orzeczenia.

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Uporządkowanie sytuacji finansowej zazwyczaj sprawia klientom trudności, zwłaszcza, jeżeli borykają się z kilkoma długami, których część była przedmiotem cesji. Również przygotowanie dokumentacji dotyczącej sytuacji osobistej bywa problematyczne – pojawiają się pytania jakie okoliczności należy uwypuklić, a które mogą nam zaszkodzić. Tak jak wspominaliśmy na początku, indywidualne podejście do sprawy jest najważniejsze. Istnieją jednak pewne zasady, które wypracowaliśmy, prowadząc od wielu lat podobne postępowania, stąd w niniejszym artykule uchylamy dla Państwa rąbka tajemnicy.

Pierwszy krok do oddłużenia

W pierwszej kolejności należy oszacować wartość zadłużenia. Nie należy się martwić, jeżeli precyzyjne podanie wysokości długu przerasta nasze możliwości – na samym wstępie wystarczającym będzie ustalenie w jakim przedziale mieści się nasze zadłużenie, np. pomiędzy 70.000 zł, a 100.000 zł.

Kolejny etap oddłużenia

Powinniśmy zgromadzić wszystkie dokumenty jakie dotyczą naszych problemów finansowych. Będą to w szczególności umowy kredytowe, faktury VAT, tytuły wykonawcze, egzekucyjne, skarbowe. Uzyskanie ww. dokumentów powinno umożliwić precyzyjne określenie historii zadłużenia, która jest kluczowa, aby na dalszym etapie nie powstały wątpliwości co do przyczyn powstania niewypłacalności, gdyż taka sytuacja mogłaby nam zaszkodzić i prowadzić do umorzenia postępowania bez oddłużenia. Idąc dalej, powinniśmy przyjrzeć się naszej sytuacji osobistej. Określić usprawiedliwione wydatki i zestawić z dochodami, wskazać członków najbliższej rodziny oraz relacje majątkowe. Szczególną uwagę należy przywiązać do majątku posiadanego na przełomie ostatnich 5 lat, gdyż w razie jakichkolwiek czynności prawnych powodujących jego zbycie istnieje ryzyko wystąpienia przez syndyka z tzw. skargą pauliańską, która może umożliwić wierzycielowi zaspokojenie się z ruchomości i nieruchomości, które formalnie nie są już naszą własnością.

Jak widać ilość materiałów do przygotowania jest niemała, ale zasadna z prawnego interesu konsumenta.
Jeżeli masz pytania, bądź wątpliwości, co do swojej sytuacji i nie wiesz jak przygotować się do bankructwa – zapraszamy na darmową konsultację.

Upadłość konsumencka Kielce, Radom, Katowice – jesteśmy na miejscu aby pomóc.
100 % oddłużenia.

    Bezpłatna konsultacja
    575 87 43 44