Upadłość konsumencka - co musisz wiedzieć?
Strona główna » Upadłość konsumencka » Upadłość konsumencka – co musisz wiedzieć?
Upadłość konsumencka – nowy początek bez długów
Czym jest upadłość konsumencka?
Zgodnie z definicją upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), którzy stali się niewypłacalni, a także dla osób, które zaciągnęły zobowiązania w związku z uprzednio prowadzoną działalnością gospodarczą. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, np. nie ma pieniędzy na jednoczesny zakup środków życia codziennego oraz spłatę pożyczki.
Co umożliwia?
Upadłość konsumencka umożliwia zwolnienie konsumenta z długów. Prowadzi do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty. W konsekwencji, ostatecznym efektem postępowania upadłościowego jest zwolnienie konsumenta z długów lub ich umorzenie. Jednak warunkiem jest ustalenie, że konsument działa zgodnie z prawem.
Jaki jest cel postępowania?
Głównym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie wnioskodawcy. Pobocznym, możliwym jedynie w konkretnych przypadkach, pozostaje równomierne zaspokojenie wierzycieli. Celem jest doprowadzenie do łącznego oraz równomiernego zaspokojenia roszczeń wierzycieli konsumenta w ramach jednego postępowania sądowego. Z procedury oddłużeniowej korzyść odnoszą nie tylko dłużnicy ale także ich wierzyciele.
Jak działa upadłość konsumencka?
Złożenie wniosku do sądu
Pierwszym krokiem jest staranne przygotowanie i złożenie wniosku do sądu o upadłość konsumencką, który jest kluczowy w sprawie.
Postępowanie sądowe
Sąd dokładnie analizuje sytuację finansową dłużnika, i podejmuje decyzje odnośnie przyznania upadłości konsumenckiej.
Plan spłaty
Po ogłoszeniu upadłości, w zależności od sytuacji dłużnika, sąd ustala plan spłaty części zobowiązań lub umarza je całkowicie.
Zakończenie postępowania
Po zakończeniu postępowania osoba zyskuje szansę na rozpoczęcie nowego życia bez długów.
Jak złożyć wniosek w 3 krokach
Krok 1
Przygotowanie wniosku
który zawiera Państwa dane oraz wyczerpujące uzasadnienie przyczyn powstania stanu niewypłacalności wraz z jego udokumentowaniem.
Krok 2
Wniesienie opłaty
inicjującej postępowanie upadłościowe wraz ze złożeniem do sądu wniosku w kwocie 30 zł.
Krok 3
Złożenie wniosku
wraz z udokumentowaniem, z którego wynika stan niewypłacalności do właściwego sądu rejonowego.
Uwolnij się od długów!
Powierzając nam swoją sprawę zapewnimy wszechstronną i skuteczną pomoc prawną począwszy od pierwszego, bezpłatnego spotkania, aż do chwili odzyskania pełnej stabilności finansowej. Zapraszamy do kontaktu, razem stworzymy plan działania, który zmieni życie na lepsze.